Innførsel av økologiske produkter fra EØS-land og Sveits
Økologiske produkter som innføres fra et EØS-land (Liechtenstein, Island og EU-landene i tillegg til Norge) betraktes ikke som import og er derfor ikke omfattet av bestemmelsene om import av økologiske produkter i økologiforskriften.
Godkjenningsplikten gjelder uansett opphavsland på produktene, dvs virksomheter som tar inn økologiske varer fra EU-land skal også ha en godkjenning fra Debio.
Sveits er et tredjeland, og importvilkårene for handel med Sveits framgår av § 19 og vedlegg I i økologiforskriften. Det er imidlertid ikke krav om økologisertifikat (COI) ved innførsel av økologiske varer fra Sveits siden Norge har en frihandelsavtale med Sveits som et EFTA-land (The European Free Trade Association).