Til hovedinnhold
  1. The page is not available in English
    English homepage
  • Drikkevannsforsyning
  • Dyr
  • Alt om dyr og dyrehold
  • Dyrehelsepersonell
  • Dyrevelferd
  • Kjæledyr, konkurransedyr og hobbydyr
  • Produksjonsdyr
  • Dyrehelse og dyresykdommer
  • Forsøksdyr
  • Jakt og vilt
  • Fisk og akvakultur
  • Alt om fisk og akvakultur
  • Brønnbåt og annan transport
  • Fiskehelse og fiskesykdommer
  • Oppdrettsanlegg
  • Rensefisk
  • Slakting av fisk
  • Eksport av levende fisk med mer
  • Kosmetikk og kroppspleieprodukter
  • Mat og drikke
  • Alt om mat og drikke
  • Eksport av mat og drikke
  • Smitte frå mat og drikke
  • Matproduksjon
  • Merking av mat
  • Salg og servering av mat
  • Råd og advarsler til forbrukere
  • Startpakke for nye matbedrifter
  • Planter og dyrking
  • Alt om planter og dyrking
  • Tømmer, trelast og treemballasje
  • Plantevernmidler
  • Produksjon og omsetning
  • Økologisk landbruk
  • Planteskadegjørere
  • Gjødsel, jord og dyrkingsmedier
  • Plantesortar
  • Genmodifiserte produkter
  • Frø, såkorn og annet planteformeringsmateriale
  • Meld fra til Mattilsynet
  • Om Mattilsynet
  • Jobbe i Mattilsynet
  • Kontakt oss
  • Skjema
  • Regelverk
  • Godkjente virksomheter
  • Veiledere
    1. The page is not available in English
      English homepage
    1. Hjem
    2. Mat og drikke
    3. Merking av mat
    4. Ernærings- og helsepåstander
    5. Veileder om helsepåstander
    6. Kan ordlyden i den godkjente helsepåstanden varieres?
    7. Det er det næringsstoffet, stoffet, næringsmiddelet eller næringsmiddelgruppen påstanden er blitt godkjent for, som skal framheves i påstanden, ikke produktet i seg selv

    Det er det næringsstoffet, stoffet, næringsmiddelet eller næringsmiddelgruppen påstanden er blitt godkjent for, som skal framheves i påstanden, ikke produktet i seg selv

    Det må framgå hvilken eller hvilke bestanddeler i produktet som har effekten.

    Publisert
    21.01.2025

    En helsepåstand viser til en sammenheng mellom et næringsstoff, et annet stoff, et næringsmiddel eller en næringsmiddelkategori og den påståtte effekten. Dere kan derfor ikke formulere en påstand slik at det ser ut som om det er produktet generelt som har denne effekten.

    Dette står også i den innledende teksten på søkesiden til EU-registeret over godkjente og avslåtte påstander: «Health claims should only be made for the nutrient, substance, food or food category for which they have been authorised, and not for the food product that contains them».

    Eksempel: påstanden skal gjelde stoffet og ikke produktet

    Den godkjente påstanden er «Vitamin D bidrar til immunsystemets normale funksjon», og den brukes om et fiskeprodukt som inneholder nok vitamin D til at påstanden kan brukes.

    Dere kan endre til

    • fiskeproduktet X inneholder vitamin D. Vitamin D bidrar til immunsystemets normale funksjon.

    Dere kan ikke endre til

    • fiskeproduktet X bidrar til immunsystemets normale funksjon. Fiskeproduktet X inneholder vitamin D.

    Det siste eksempelet er ugyldig fordi påstanden ikke sier noe direkte om at det er vitamin D som bidrar til immunsystemets normale funksjon. For alt det forbrukeren vet, kunne det vært omega-3- fettsyrene i produktet som ga det en slik funksjon, eller kanskje også det melet som ble brukt til panering dersom det dreide seg om et stykke panert fisk.

    Dere vil også kunne komme til å villede forbrukeren dersom dere unnlater å nevne hvilket stoff det er som gir effekten. En slik utelatelse vil også gi inntrykk av at det er selve produktet som har effekten.

    Eksempel: stoffet som påstanden gjelder må nevnes i påstanden

    Den godkjente påstanden er «fiber fra hvetekli bidrar til å påskynde passasjen gjennom tarmen» og brukes om et saftig müslibrød med frukt og nøtter som heter «Fruktmüslibrød».

    Dere kan endre til

    • fiber fra hvetekli bidrar til å påskynde passasjen gjennom tarmen. Fruktmüslibrød inneholder fiber fra hvetekli.

    Dere kan ikke endre til

    • fruktmüslibrød bidrar til å påskynde passasjen gjennom tarmen.

    I det siste eksempelet ser det ut som om det er hele brødet som bidrar til raskere passasje, og man kan ikke vite hva det er i produktet som gir denne effekten. Det kunne like gjerne vært sviskene, nøttene eller hvilken som helst annen ingrediens – eller alle ingrediensene til sammen.

    Siden er en del av denne veiledningen:

    • Veileder om helsepåstander

    Fant du det du lette etter?

    Om nettstedet

    Nyhetsbrev

    Personvern og informasjonskapsler

    Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)

    Åpne data (API)

    Om Mattilsynet

    Kontakt oss

    Ledige stillinger

    Om oss

    Varsle oss