Rapportering til VetReg og koder til resepter

Alle som bruker legemidler på matproduserende dyr og alle som leverer ut legemidler etter en resept, har rapporteringsplikt. Fristen for å rapportere er 7 dager.

Vis endringer
  1. Oppdatert veiledning om rapportering til VetReg og koder til resepter

    Vi har gjort det enklere for veterinærer å forstå hvilke opplysninger som skal oppgis på resepter. Du som veterinær må alltid oppgi rett dyreart og rett dyrekategori. 

  2. Nye skjemaer for legemidler som ikke kan rapporteres i VetReg

    Veterinærer og apotek har fått skjemaer for innmelding av legemidler som ikke har nasjonalt varenummer i FEST.

Innhold på denne siden

  1. Hvorfor rapportere legemiddelbruk?
  2. Slik rapporterer du i VetReg
  3. Slik rapporterer du legemidler som ikke kan rapporteres i VetReg
  4. Opplysninger som må føres på resepten
  5. Tilbakeholdelsestid ved økologisk produksjon
  6. Hvordan følger vi opp brudd på reglene?

Du som er dyrehelsepersonell, grossist, jobber på apotek, eller er fôrleverandør har ansvar for å rapportere din bruk eller utlevering av legemidler. Bruk av og utlevering av legemidler må rapporteres senest innen syv dager.

Mattilsynet rapporterer bruk av visse antimikrobielle legemidler for storfe, svin og fjørfe til EU. For at rapporteringen skal være korrekt, er det avgjørende at informasjonen vi mottar er riktig og inneholder alle nødvendige detaljer.  


Hvorfor rapportere legemiddelbruk?


Slik rapporterer du i VetReg


Slik rapporterer du legemidler som ikke kan rapporteres i VetReg


Opplysninger som må føres på resepten


Tilbakeholdelsestid ved økologisk produksjon


Hvordan følger vi opp brudd på reglene?

Dersom vi finner at en veterinær har brukt forbudte stoffer til matproduserende dyr, eller det er brukt stoffer som er ulovlige fordi de ikke er vurdert for MRL-verdi (maximum residue limit), vil vi varsle vedtak om endrede rutiner.

Ved bruk av forbudte eller ulovlige stoffer, vil dyreholdet følges opp av lokal avdeling i Mattilsynet. Dersom veterinæren gir tilbakemelding om endret rutine, vil vi avslutte saken. Ved gjentatte brudd vil vi trappe opp virkemiddelbruken.

Når det gjelder rapportering, vil veterinærer med størst gjennomsnittlig overskridelse av rapporteringsfristen bli prioritert. Disse veterinærene vil få et veiledningsbrev fra Mattilsynet om kravene til rapportering. Etter en tid vil vi se på rapporteringshastigheten på nytt. Vi vil da trappe opp virkemiddelbruken overfor veterinærer som fortsatt rapporterer for sent. Vi vil følge opp veterinæren over en periode for å sikre at rapporteringsrutinene utbedres.

Dersom det settes feil tilbakeholdelsestider, vil vi veilede eller varsle vedtak om endrede rutiner. Dersom veterinæren gir tilbakemelding om endret rutine, vil vi avslutte saken.