Fiksering av purker ved grising
Funn
-
De aller fleste smågrisprodusentene overholdt reglene for fiksering av purker.
-
Det ble avdekket ulovlig fiksering i totalt seks besetninger. To av disse var tilfeldige funn i kombinertbesetninger hvor det var slaktegris som ble inspisert.
-
Det ble fattet to hastevedtak.
-
Det ble varslet fire vedtak.
Årsaker til reaksjoner fra Mattilsynet
I de seks besetningene vi fant regelbrudd, gjaldt regelbruddene hovedsakelig rutinemessig fiksering av purker etter fødsel. Det innebærer at det ikke bare var spesielt urolige purker som unntaksvis ble fiksert. I et par tilfeller avdekket vi at purker var fiksert før fødsel eller i mer enn sju dager etter fødsel.
Vurdering av funnene
Svært få tilfeller av ulovlig fiksering
Det er bra at det kun er avdekket noen få besetninger med ulovlig fiksering. Det er mange år siden dette regelverket trådte i kraft, og funnene i kampanjen tyder på at fikseringsreglene for purker er godt kjent blant svineprodusenter.
Mattilsynet ser svært alvorlig på enhver rutinemessig fiksering av purker og særlig på at enkelte svineprodusenter fikserer purker før purkene skal føde eller mer enn sju dager etter at de har født. Regelverket er så tydelig på disse tidsfristene at det ikke kan misforstås.
Fiksering gir betydelig redusert dyrevelferd for purkene det gjelder
Fiksering begrenser i svært stor grad purkas muligheter for å bevege seg. Purka kan ikke snu seg eller gå rundt i bingen. Dersom purka fikseres før hun skal føde, begrenses også muligheten for redebygging kraftig. Purka får derfor betydelig dårligere dyrevelferd så lenge hun er fiksert.
Noen inspeksjoner ble utført på et ugunstig tidspunkt
Når Mattilsynet skal føre tilsyn med bondens rutiner for fiksering av purker, er det ideelle at inspeksjonen finner sted i en periode der det er fødende purker eller purker som nylig har født, i besetningen. I kampanjen har det vært vanskelig å få til dette siden inspeksjonene var uvarslede og Mattilsynet ikke har oversikt over når purkene i de ulike besetningene skal føde. Dersom en inspeksjon ble utført på et tidspunkt hvor det ikke var fødende purker eller nyfødte griser i besetningen, ble observasjonene våre basert på det bonden fortalte om sine rutiner.
Regelverk
Forskrift om hold av svin, § 11. Fiksering og prøvetaking
§ 11. Fiksering og prøvetaking
-
- i forbindelse med fôring -
- i forbindelse med veterinærbehandling/inseminering -
- spesielt urolige enkeltdyr under brunst -
- spesielt urolige purker fra grisingstidspunktet og opp til 7 dager etter grising.
Kilde: Lovdata.no