Import og eksport av fjørfe og rugeegg - land utenfor EU/EØS

Se reglene som gjelder når du importerer fjørfe eller rugeegg fra slike fugler fra et land utenfor EØS(tredjeland) til Norge. Du får også veiledning om hvordan du går frem for å eksportere.

Publisert

Innhold på denne siden

  1. Helsekrav til fugler og egg
  2. Registrer deg hos Mattilsynet og meld fra om importen
  3. Grensekontroll og melding
  4. Undersøk om dyrene skal isoleres etter import
  5. Eksport til land utenfor EU/EØS

Helsekrav til fugler og egg

Du må dokumentere hvor dyrene kommer fra og at de oppfyller en rekke helsekrav.

Du må også sørge for å merke rugeegg riktig og oppdatere dyreholdjournalen for fjørfe etter importen. Les hvordan du merker ulike arter og fører dyreholdjournal ved å gå til temasiden for arten du vil lese mer om: Produksjonsdyr

De konkrete kravene varierer blant annet med

  • hvilket land/område du vil importere fra
  • om du vil importere flere eller færre enn 20 fjørfe/rugeegg
  • hvilken art det er snakk om
  • hvor gamle fuglene er

Norge er strengere enn resten av EØS på noen områder

Norge har fått tilleggsgaranti eller fristatus for noen sykdommer. Grunnen til dette er at vi har god dyrehelse, og det betyr at vi kan stille strengere helsekrav for dyr som skal importeres enn det som gjelder i resten av EØS. Les mer om sykdomsfri status


Registrer deg hos Mattilsynet og meld fra om importen

Alle anlegg hvor det holdes dyr, skal registreres hos Mattilsynet. Skal du importere dyr, må du må ha et registrert anlegg.

Når virksomheten/anlegget ditt er korrekt registrert, kan Mattilsynet bruke MappeID-en din som registreringsnummer ved registrering i TRACES-plattformen. Dette muliggjør at utenlandske myndigheter kan utstede helsesertifikat/TRACES-attest for import av dyr til virksomheten/anlegget ditt.

I tillegg stiller kontroll-regelverket krav om at importør og førstemottaker av dyr skal være registrert hos Mattilsynet før importen. Denne registreringen er blant annet nødvendig for at utenlandske myndigheter skal kunne utstede helsesertifikat/TRACES-attest som skal ledsage dyrene ved import.

Registreringene gjør du i Mattilsynets skjematjeneste. Påloggingen til Mattilsynets skjematjenester går via Altinn.

Personer uten norsk fødselsnummer eller bedrifter som ikke er registrert i enhetsregisteret, kan ikke bruke Mattilsynets Skjematjeneste. Disse må melde fra til Mattilsynet via e-post eller per post.

Det eneste unntaket fra kravet til registrering, er private husholdninger som holder kjæledyr. Skal du hente ditt eget dyr i utlandet, kan du følge reglene for Reise med kjæledyr.

1. Registrering som dyrehold

Logg inn på  Mattilsynets skjematjeneste

Du finner skjemaet under "Andre skjema". Skjemaet heter "Nytt dyrehold". Her registrerer du opplysninger om aktivitet, produksjonsform og sted. Dersom du driver med salg av dyr er det viktig at du velger aktiviteten "Omsetning av dyr" og velger hvilke dyrearter du omsetter.

2. Registrering som importør og førstemottaker

Du finner skjemaet under "Andre skjema". Skjemaet heter "Ny importør av levende dyr, avlsprodukter og levende akvatiske dyr". Her registrerer du opplysninger om importør, bestemmelsesstedet (første mottaker) og tolltariffnummer. Bestemmelsesstedet er det stedet/den adressen hvor dyret skal oppholde seg når den kommer til Norge. Har du spørsmål om tolltariffnummer og avgifter, må du kontakte Tolletaten (toll.no).

Dersom du ikke finner skjemaet, kan dette være fordi du allerede er registrert som importør av levende dyr. Dette kan du se under fanen "oversikt" i skjematjenesten.

Du skal også sende en melding til det lokale Mattilsynet 24 timer før importen. Meldingen skal inneholde

  • virksomhetens navn, adresse og organisasjonsnummer eller personnummer
  • ankomsttid og bestemmelsessted
  • avsenderland
  • antall enheter i forsendelsen
  • varegruppe med angivelse av tolltariffnummer (åtte siffer) i henhold til inndeling i norsk tolltariff
  • identiteten på forsendelsen

Grensekontroll og melding

Det er kun tillat å importere dyr kommersielt over godkjente grensekontrollstasjoner. I Norge er dette Grensekontrollstasjon Oslo Lufthavn eller Grensekontrollstasjon Storskog Vei.

Du skal vise frem dyret for veterinær grensekontroll ved disse grensekontrollstasjonene. Du kan ikke bruke andre grenseoverganger.

Du som importør må varsle grenseveterinæren om når og hvor du kommer til Norge, slik at Mattilsynet kan får kontrollere dyret og papirene. Du må melde fra minst 24 timer før du kommer til grensekontrollstasjon.

Du må betale gebyr for grensekontrollen.

Du varsler grensekontrollen på telefon eller e-post:

Mattilsynet på Oslo lufthavn

Telefon: (+47) 22 77 79 00
bipg@mattilsynet.no

Mattilsynet på Storskog (Kirkenes)

Telefon: (+ 47) 95 77 91 21
BIP-Storskog@mattilsynet.no


Undersøk om dyrene skal isoleres etter import

Mange av dyrene som blir importert til Norge, må i isolasjon. Du må sørge for at Mattilsynet har godkjent isolatet før du kan importere dyrene. 

Hvis du importerer dyr fra land som ikke har samme overvåkningsprogrammer for sykdommer som vi har i Norge, må du isolere dyrene etter importen. Dette betyr at dyrene må være i godkjente lokaler til en veterinær har vurdert at dyrene ikke utgjør en smitterisiko.


Eksport til land utenfor EU/EØS

Hvis du skal eksportere fjørfe eller rugeegg til et land utenfor EØS, må du følge det aktuelle importlandets regler.

Du trenger et helsesertifikat som inneholder hvilke krav som må være oppfylt for eksport til landet og som skal følge forsendelsen. Dersom eksporten er kommersiell og sikrer markedsadgang i tredjelandet, hjelper Mattilsynet til med å forhandle kravene i slike helsesertifikater.

Markedsadgang - muligheten til å selge varer i et marked