Import av ikke-animalske matvarer fra tredjestat/land utenfor EU/EØS

Enkelte matvarer kan inneholde stoffer som kan gjøre oss syke, og i Norge har vi jevnlige sykdomsutbrudd som eksempelvis er forårsaket av virus og bakterier i ulike importerte grønnsaker. Som importør er det ditt ansvar å sikre at varene du importerer for videresalg er trygge for forbruker.

Publisert

Innhold på denne siden

  1. Hva er en ikke-animalsk vare?
  2. Meld fra til Mattilsynet dersom du ønsker å importere ikke-animalske (vegetabilske) matvarer fra land utenfor EU/EØS
  3. Hvilke ikke-animalske (vegetabilske) matvarer skal grensekontrolleres, og hvordan gjennomføres det?
  4. Hvorfor må noen ikke-animalske varer fra tredjestater grensekontrolleres?
  5. Er det krav til helsesertifikater for ikke-animalske varer importert direkte fra land utenfor EU/EØS?
  6. Ulovlig import
  7. Grensekontrollstasjoner
  8. Gebyr

Det er ulike regler avhengig av hvilken type matvare du vil ta inn – og fra hvilket land. Du må derfor gjøre deg kjent med hvilke regler som gjelder for din importvirksomhet før import.


Hva er en ikke-animalsk vare?

I regelverket for næringsmidler skiller vi mellom animalske og ikke-animalske matvarer.

Matvarer i den animalske kategorien inneholder ingredienser fra dyreriket, som kjøtt, fisk, egg eller melkeprodukter. De ikke-animalske matvarene består derimot primært av vegetabilske produkter/ingredienser (plantemateriale) - eksempelvis korn og andre frø, frukt, grønnsaker, nøtter, krydder, sukker og vegetabilske oljer.


Meld fra til Mattilsynet dersom du ønsker å importere ikke-animalske (vegetabilske) matvarer fra land utenfor EU/EØS

Alle som vil importere matvarer for videresalg må være registrert hos Mattilsynet.

Registrering gjøres via Mattilsynets skjematjenester.

Dersom du tenker å importere ikke-animalske matvarer for videresalg, og varene sendes direkte fra land utenfor EU/EØS, så skal du varsle Mattilsynet senest 24 timer før varene ankommer første mottaker. Årsaken er at Mattilsynet skal kunne kontrollere varene ved behov.

Det er to ulike meldesystemer for forhåndsvarsling, avhengig av om varen skal grensekontrolleres av Mattilsynet eller ikke:

For grensekontrollpliktige varer, som meldes i TRACES, skal den som er ansvarlig for lasten påføre Toll-ID på innførselsdokumentet (CHED) og de skal motta en signert og stemplet CHED fra Mattilsynet før varene kan tas ut av terminalen og distribueres/omsettes. Dersom varene tas ut før Mattilsynet har kontrollert varen, vil varen bli avvist og den vil ikke kunne omsettes i EU/EØS.


Hvilke ikke-animalske (vegetabilske) matvarer skal grensekontrolleres, og hvordan gjennomføres det?

Noen ikke-animalske matvarer fra visse tredjestater (land utenfor EU/EØS) er definert som risikoprodukter av EU-kommisjonen. Disse varene skal gjennomgå grensekontroll før de tillates importert og omsatt.

Du kan lese mer om hvilke land og hvilke produkter dette gjelder her: Ikke-animalske varer med importrestriksjoner.

For disse varene kontrollerer vi dokumenter for alle forsendelsene. I tillegg blir en andel av varepartiene prøvetatt og analysert i henhold til angitt risiko (eksempelvis salmonella, muggsoppgifter, plantevernmiddelrester).

Det er viktig å huske på at land og produkter flere ganger i året både kan legges til og fjernes på listen, så det er viktig at du følger med og sjekker en oppdatert liste. Dette gjelder særlig produkter/land oppført i vedlegg I og II, se "regelverk" under.

Regelverk

Forskrift om offentlig kontroll - importkontroll av ikke animalske produkter

Forskrift om offentlig kontroll (FOR-2020-03-09-717)
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no


Hvorfor må noen ikke-animalske varer fra tredjestater grensekontrolleres?

Grensekontrollen skal redusere risikoen for at forbrukeren blir syk av importerte matvarer, og den er bare en av barrierene for å sikre trygg mat.

Det er viktig at du er klar over at uavhengig av om varene grensekontrolleres eller ikke, så ligger ansvaret for å sikre trygg mat hos den som importerer og omsetter varene. 


Er det krav til helsesertifikater for ikke-animalske varer importert direkte fra land utenfor EU/EØS?

Det er ikke krav om helsesertifikat for ikke-animalske varer som ikke skal grensekontrolleres.

For de grensekontrollpliktige varene må det medfølgende helsesertifikat kun for noen varetyper avsendt fra enkelte tredjestater. I noen tilfeller skal også analyserapport medfølge. Du finner en oversikt over dette i denne tabellen: Ikke-animalske varer med importrestriksjoner.

Helsesertifikatet skal utstedes av tredjestatens kompetente myndighet før varepartiet forlater avsenderlandet.


Ulovlig import

Hvis grensekontrollpliktige animalske og ikke-animalske varer ikke fremviser til grensekontroll slik regelverket krever, vil varepartiet anses som ulovlig importert.

Ulovlig importerte varer vil avvises, og dette kan føre til blant annet destruksjon eller retur av varepartiet til avsenderland. Alle kostnader i forbindelse med dette vil falle på importøren.

Regelverk

Forskrift om offentlig kontroll på matområdet

Artikkel 66
Tiltak som skal treffes ved manglende overholdelse i forbindelse med forsendelser som innføres til Unionen
1. De vedkommende myndighetene skal holde tilbake alle forsendelser av dyr eller varer som innføres til Unionen og ikke overholder reglene nevnt i artikkel 1 nr. 2, og skal nekte innførselen av dem til Unionen.
Alt etter hva som er relevant, skal de vedkommende myndighetene isolere eller sette i karantene slike forsendelser, og dyrene som inngår i dem, skal oppstalles, stelles eller behandles under egnede forhold i påvente av videre beslutning. Dersom det er mulig, skal de vedkommende myndighetene også ta hensyn til behovet for å utvise særlig forsiktighet når det gjelder visse varetyper.
2. Kommisjonen skal ved hjelp av gjennomføringsrettsakter fastsette regler for de praktiske ordningene for isoleringen og karantenen fastsatt i nr. 1 annet ledd i denne artikkel. Disse gjennomføringsrettsaktene skal vedtas i samsvar med undersøkelsesprosedyren nevnt i artikkel 145 nr. 2.
3. Når det gjelder forsendelsen nevnt i nr. 1, skal vedkommende myndighet umiddelbart pålegge den driftsansvarlige som er ansvarlig for forsendelsen, å
  1. a.
    destruere forsendelsen,
  2. b.
    videresende forsendelsen til et sted utenfor Unionen i samsvar med artikkel 72 nr. 1 og 2, eller
  3. c.
    underlegge forsendelsen særbehandling i samsvar med artikkel 71 nr. 1 og 2 eller eventuelle andre tiltak som er nødvendige for å sikre overholdelsen av reglene nevnt i artikkel 1 nr. 2, og, dersom det er relevant, la forsendelsen brukes til andre formål enn dem den opprinnelig var beregnet på.
Eventuelle tiltak nevnt i første ledd bokstav a), b) og c) skal gjennomføres i samsvar med reglene nevnt i artikkel 1 nr. 2, særlig, når det gjelder forsendelser av levende dyr, reglene for å skåne dyr mot all smerte, belastning og lidelse som kan unngås.
Dersom forsendelsen består av planter, planteprodukter eller andre gjenstander, skal første ledd bokstav a), b) og c) gjelde enten på forsendelsen eller på partier av den.
Før den driftsansvarlige pålegges å treffe tiltak i samsvar med første ledd bokstav a), b) og c), skal vedkommende myndighet høre den berørte driftsansvarlige, med mindre umiddelbare tiltak er nødvendig for å håndtere en risiko for menneskers eller dyrs helse, for plantehelsen eller dyrevelferden eller, når det gjelder genmodifiserte organismer og plantevernmidler, for miljøet.
4. Dersom den vedkommende myndigheten pålegger den driftsansvarlige å treffe ett eller flere av tiltakene fastsatt i nr. 3 første ledd bokstav a), b) eller c), kan denne myndigheten unntaksvis tillate at tiltaket treffes for bare en del av forsendelsen, forutsatt at den delvise destrueringen, videresendingen, særbehandlingen eller andre tiltak
  1. a.
    er av en slik art at det sikrer overholdelse,
  2. b.
    ikke utgjør en risiko for menneskers eller dyrs helse, for plantehelsen eller dyrevelferden eller, når det gjelder genmodifiserte organismer og plantevernmidler, for miljøet, og
  3. c.
    ikke forstyrrer gjennomføringen av den offentlige kontrollen.
5. De vedkommende myndighetene skal umiddelbart underrette følgende parter om eventuelle beslutninger om å nekte innførsel av en forsendelse som fastsatt i nr. 1 i denne artikkel, og om eventuelle pålegg som er gitt i samsvar med nr. 3 og 6 i denne artikkel og artikkel 67:
  1. a.
    Kommisjonen.
  2. b.
    De vedkommende myndighetene i medlemsstatene.
  3. c.
    Tollmyndighetene.
  4. d.
    De vedkommende myndighetene i opprinnelsestredjestaten.
  5. e.
    Den driftsansvarlige som er ansvarlig for forsendelsen.
Underretningen skal skje via IMSOC.
6. Dersom en forsendelse av de kategoriene av dyr eller varer som er nevnt i artikkel 47 nr. 1, ikke framvises for den offentlige kontrollen omhandlet i nevnte artikkel, eller ikke framvises i samsvar med kravene fastsatt i artikkel 50 nr. 1 og 3, artikkel 56 nr. 1, 3 og 4 eller med reglene vedtatt etter artikkel 48, artikkel 49 nr. 4, artikkel 51, artikkel 53 nr. 1 og artikkel 58, skal de vedkommende myndighetene gi pålegg om at forsendelsen stanses eller tilbakekalles, og at den holdes tilbake med øyeblikkelig virkning.
Nr. 1, 3 og 5 i denne artikkel gjelder for slike forsendelser.
7. Den driftsansvarlige som er ansvarlig for sendingen, skal bære kostnadene for tiltakene nevnt i denne artikkel.
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no


Grensekontrollstasjoner

Grensekontrollpliktige varer må importeres gjennom en grensekontroll.

Som importør kan du selv velge hvilken grensekontroll som skal benyttes så lenge grensekontrollstasjonen er godkjent for den aktuelle varekategorien du skal importere. Hvilken type varer en grensekontroll er godkjent for framkommer av listen over godkjente grensekontrollstasjoner.

EU-kommisjonen har på sine offisielle nettsider (food.ec.europa.eu) lagt ut generell informasjon om veterinær grensekontroll, med blant annet lister over alle grensekontrollstasjoner i EØS-området, veiledningsdokumenter, rettsakter, «frequently asked questions» (FAQ) med mer. 

Ved spørsmål om import av animalske varer fra tredjestat, ta kontakt med Mattilsynet lokalt eller en av grensekontrollstasjonene. 


Gebyr

Grensekontrollen er gebyrbelagt.

Importgebyret dekker Mattilsynets lønns- og personalkostnader, herunder utgifter til lokaler og utstyr samt kostnader for prøvetaking, enkelte laboratorieanalyser mv. Gebyrets størrelse reguleres årlig og alle satsene er å finne i gebyrforskriften.

I henhold til ordlyden i forskriftens § 3 om svært små varepartier eller forsendelser er dette definert som forsendelser med nettovekt under 100 kilo. For slike forsendelser betales et lavere gebyr.

Regelverk

Forskrift om betaling av gebyr for veterinær grensekontroll

§ 2. Plikt til å betale gebyr
Importør skal betale gebyr for veterinær grensekontroll i henhold til denne forskriften. Gebyr skal også betales dersom tilsyn og kontroll har resultert i avvisning eller destruksjon av varepartiet.
Betalingen skal foretas før fortolling, transittering eller innleggelse på tollager eller som følge av vedtak om avvisning eller destruksjon. Alternativt kan importøren stille sikkerhet for betaling av gebyret.
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no