Klagesak

Ny ikke-medikamentell avlusingsmetode kan ikke brukes før det foreligger dokumentasjon som viser at den ivaretar hensynet til fiskens velferd

Når en virksomhet utvikler en ny metode eller et nytt utstyr, kan disse ikke tas i kommersiell bruk før de velferdsmessige konsekvensene er dokumentert, og metoden er funnet egnet ut fra hensynet til fiskens velferd. For å avdekke og dokumentere velferdskonsekvensene av utstyret og metoden, må det gjennomføres forsøk og utprøving etter vitenskapelige prinsipper.

Publisert
Avgjort dato
Saksnummer
2026/105411
Resultat
Ikke medhold

Bakgrunn

Tilsynsdivisjonen stanset bruken av en ny ikke-medikamentell avlusingsmetode for laks og ørret utenfor godkjent dyreforsøk. Den aktuelle avlusingsmetoden innebærer at fisken overrisles med varmt vann i åpent system. 

Vurdering

Dyrevelferdsloven § 8 stiller krav om at metoder og utstyr som brukes på dyr, skal være egnet til å ivareta hensynet til fiskens velferd. For å fastslå om en ny metode oppfyller kravet, må det gjennomføres forsøk og utprøving etter vitenskapelige prinsipper. Ansvaret for å dokumentere at den nye metoden er egnet ut fra hensynet til dyrevelferd, ligger hos den som utvikler metoden. 

Virksomheten hadde fått godkjenning fra forsøksdyrforvaltningen i Mattilsynet til begrenset uttesting av metoden på fisk. En godkjenning etter forskrift om bruk av dyr i forsøk, betyr ikke at Mattilsynet har vurdert at dokumentasjonskravet knyttet til velferdsmessig egnethet er oppfylt når forsøket er gjennomført. Godkjenningen gjelder om forsøket er forsvarlig å gjennomføre, ikke om resultatene vil være tilstrekkelige til å dokumentere at metoden er egnet ut fra hensynet til dyrevelferd. 

I saken forelå ulik dokumentasjon, men ikke dokumentasjon som sannsynliggjorde at avlusingsmetoden var egnet til å ivareta hensynet til fiskevelferd. Rapporten fra dyreforsøket manglet flere opplysninger som er nødvendige for å dokumentere at metoden er velferdsmessig egnet. 

Dokumentasjonen virksomheten sendte inn, sannsynliggjorde ikke at metoden er egnet ut fra hensynet til fiskevelferd. Metoden kan ikke brukes før det foreligger dokumentasjon som viser at den er egnet. 

Konklusjon

Virksomheten fikk ikke medhold i klagen. 

Du kan be om innsyn i saken via eInnsyn: 2026/105411 (einnsyn.no)