Vær oppmerksom på ved eksport av kjøtt og kjøttprodukter
Visse land har spesifikke krav ved eksport av fjørfekjøtt og tilfeller av høypatogen fugleinfluensa.
Generelt engelsk eller spansk helsesertifikat for kjøtt og kjøttprodukter
Produktene skal stamme fra dyr som har vært holdt i besetning lokalisert i sone som har vært fri for fugleinfluensa de siste tre årene, eller, etter stamping out-bekjempelse, de siste seks månedene.
Bosnia-Hercegovina og Nord-Makedonia
Produktene skal ikke stamme fra dyr som har vært holdt i besetninger 10 km eller nærmere et utbrudd de siste tretti dagene. Dette tilsvarer besetninger innenfor restriksjonssonen, så lenge den er gjeldende.
Det kan eksporteres kjøtt med disse helsesertifikatene fra alle andre områder i Norge.
Hongkong
Ved utbrudd av fugleinfluensa vil Hongkong suspendere det berørte området. De vil ikke godta import fra suspenderte områder. Vi anbefaler at du forhører deg med myndighetene i Hongkong dersom du er i tvil om varende du skal sende kommer fra et suspendert område.