Dette leter vi etter i prøvene i blåskjellvarselet
Algegiftene vi hovedsakelig leter etter er Diarrhetic Shellfish Poisoning toksin (DSP-gift) og Paralytic Shellfish Poisoning toksin (PSP-gift), som henholdsvis er en diarégift og en nervegift.
Algene som produserer DSP-gift er av slekten Dinophysis spp. og PSP-gift produseres av alger fra slekten Alexandrium spp.
Vi søker også etter alger som produserer Amnesic Shellfish Poisoning toksin (ASP-gift), som skader hjernecellene og kan gi varig hukommelsestap, samt alger som kan være giftige for fisk.
Det er kun kjemiske metoder som brukes for å undersøke innholdet av algegifter i skjell.
Les mer om symptomer og hvilke alger som produserer hvilke algegifter
Giften forsvinner ikke ved koking eller frysing
Skjell lever av å filtrere sjøvann for alger, og enkelte av disse algene gir giftige blåskjell. Man kan verken se, smake eller lukte at skjellene er giftige, og giften forsvinner verken ved koking eller frysing.