Bruk av varebetegnelser

Publisert

Noen avløpsslamprodukter kan etter godkjenning fra Mattilsynet omsettes med varebetegnelser som gir mindre strenge bruksvilkår enn utgangspunktet.

Regelverk

Forskrift om lagring og bruk av gjødsel mv.

Kapittel 4. Særlige bestemmelser om bruk av gjødselvarer med avløpsslam

§ 22. Særlige krav til bruk av gjødselvarer med avløpsslam
Det er ikke tillatt å bruke uhygienisert avløpsslam.
Følgende krav gjelder for bruk av gjødselvarer med avløpsslam på ulike typer areal:
  1. a.
    Det er ikke tillatt å bruke gjødselvarer med avløpsslam på eng, i gartnerier eller der det dyrkes grønnsaker, poteter, bær eller høstes frukt.
  2. b.
    Der gjødselvarer med avløpsslam er brukt, kan det dyrkes grønnsaker, poteter, bær og høstes frukt tidligst tre år etter siste sprededato. Der det er spredt avløpsslambasert gjødsel med særskilte bruksvilkår eller sterilisert avløpsslam, kan det likevel dyrkes slike vekster når det har gått ti måneder etter siste sprededato.
  3. c.
    Arealene kan brukes til beiting eller høsting av fôrvekster tidligst vekstsesongen etter at gjødselvare med avløpsslam er brukt.
  4. d.
    På annet enn jordbruksareal og grøntareal kan avløpsslam bare brukes som del av et dyrkingsmedium.
  5. e.
    Det kan ikke spres gjødselvarer med avløpsslam på jordbruksareal som har fosforinnhold målt som P-AL-verdi på 14 eller høyere. Siste jordprøve kan ikke være eldre enn to år.
  6. f.
    Ved spredning av gjødselvarer med avløpsslam på jordbruksareal kan det maksimalt tilføres avløpsslam i mengder som inneholder 25 kg P/daa over en tiårsperiode. Det kan likevel ikke brukes større mengder plantetilgjengelig fosfor enn det som tilsvarer maksimal tillatt fosfortilførsel etter § 20.
Gjødselvarer med avløpsslam skal nedmoldes senest 18 timer etter spredning. Kravet om nedmolding gjelder likevel ikke ved bruk av avløpsslambasert gjødsel med særskilte bruksvilkår. Ved spredning av gjødselvarer med avløpsslam skal luktulemper begrenses.
§ 23. Melding om bruk av gjødselvarer med avløpsslam
Den som skal bruke gjødselvarer med avløpsslam på jordbruksareal skal melde fra til kommunen minst to uker før første levering. Meldeplikten gjelder likevel ikke ved bruk av avløpsslambasert gjødsel med særskilte bruksvilkår.
Melding om bruk av gjødselvarer med avløpsslam skal gis på den måten Mattilsynet bestemmer, og skal minst inneholde opplysninger om:
  1. a.
    mottakerens navn og adresse,
  2. b.
    gårds- og bruksnummer på eiendommen der produkter med avløpsslam skal brukes,
  3. c.
    produktets sammensetning og behandlingsmåte,
  4. d.
    mengden som skal brukes,
  5. e.
    bruksstedet angitt på kart,
  6. f.
    typen areal produktet skal spres på og størrelsen på arealet,
  7. g.
    kartfestede jordanalyser, og
  8. h.
    vurdering av forhold som kan ha innvirkning på helsemessige og hygieniske forhold ved bruken.
Kommunen skal forelegge meldingen til uttalelse for myndighet for miljørettet helsevern i kommunen etter folkehelseloven § 9. Avdekker meldingen forhold som gjør at forskriftens krav ikke etterleves, kan kommunen kreve forholdet rettet etter folkehelseloven § 14.
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no

Siden er en del av denne veiledningen: