Til hovedinnhold
  1. The page is not available in English
    English homepage
  • Drikkevannsforsyning
  • Dyr
  • Alt om dyr og dyrehold
  • Dyrehelsepersonell
  • Dyrevelferd
  • Kjæledyr, konkurransedyr og hobbydyr
  • Produksjonsdyr
  • Dyrehelse og dyresykdommer
  • Forsøksdyr
  • Jakt og vilt
  • Fisk og akvakultur
  • Alt om fisk og akvakultur
  • Brønnbåt og annan transport
  • Fiskehelse og fiskesykdommer
  • Oppdrettsanlegg
  • Rensefisk
  • Slakting av fisk
  • Eksport av levende fisk med mer
  • Kosmetikk og kroppspleieprodukter
  • Mat og drikke
  • Alt om mat og drikke
  • Eksport av mat og drikke
  • Smitte frå mat og drikke
  • Merking av mat
  • Salg og servering av mat
  • Råd og advarsler til forbrukere
  • Startpakke for nye matbedrifter
  • Matproduksjon
  • Planter og dyrking
  • Alt om planter og dyrking
  • Tømmer, trelast og treemballasje
  • Plantevernmidler
  • Produksjon og omsetning
  • Økologisk landbruk
  • Planteskadegjørere
  • Gjødsel, jord og dyrkingsmedier
  • Plantesortar
  • Genmodifiserte produkter
  • Frø, såkorn og annet planteformeringsmateriale
  • Meld fra til Mattilsynet
  • Om Mattilsynet
  • Jobbe i Mattilsynet
  • Kontakt oss
  • Skjema
  • Regelverk
  • Godkjente virksomheter
  • Veiledere
    1. The page is not available in English
      English homepage
    1. Hjem
    2. Drikkevannsforsyning
    3. Drikkevannhensynet skal inn i arealplanleggingen

    Drikkevannhensynet skal inn i arealplanleggingen

    Kommuner og andre arealmyndigheter skal ta drikkevannshensyn i planarbeidet. Dere må varsle Mattilsynet ved oppstart av slikt arbeid.

    Publisert
    30.08.2023

    Mattilsynet er sektormyndighet på drikkevannsområdet og kan gi planfaglig råd eller innsigelse hvis vi ser at drikkevannshensynet ikke er godt nok ivaretatt. 

    Nasjonale forventninger til planleggingen 2023–2027 

    Regjeringen har fastsatt nasjonale forventninger til regional og kommunal planlegging 2023–2027 (regjeringen.no) 

    Her gis det tydelige føringer på at vannforekomster som benyttes til vannforsyning, må beskyttes mot forurensing med hensynssoner med tilhørende planbestemmelser. I dette ligger det at både nedbørsfelt og drikkevannskilder, som overflatevann og grunnvannsbrønner, skal beskyttes. Se punktene 6.4 og 5.4 i dokumentet, og regjeringens forventinnger nummerert 59, 60, 61, 62 og 71. 

    Veileding for kommuner og andre arealmyndigheter

    Vi har laget en temaveileder til hjelp for kommuner og andre arealmyndigheter som skal ta nødvendig drikkevannshensyn i sitt arbeid.

    Drikkevannshensyn i kommunalt, regionalt og statlig planarbeid

    Mattilsynet skal bidra til å sikre trygt drikkevann 

    Mattilsynets samfunnsoppdrag er blant annet å arbeide for at alle i Norge har tilgang på nok og trygt drikkevann. I plansaker ivaretar vi samfunnsinteressene innenfor våre sektorområder. Dette innebærer blant annet å sikre at drikkevann blir tilstrekkelig belyst og ivaretatt i planarbeidet.

    Hovedmålet vårt er å påvirke planarbeidet slik at vannforsyningen er tryggest og best mulig. Det er viktig at eksisterende og fremtidige råvannskilder og vannforsyningssystemer sikres godt, og at eksisterende og nye utbygginger har tilfredsstillende vannforsyning.

    Jo renere og mer beskyttet råvannskilden er, desto mindre behov er det for rensing og vannbehandling. Et rent utgangspunkt reduserer også sannsynligheten for sykdom ved hendelser som påvirker vannbehandlingsanlegget eller distribusjonssystemet.

    Kommunens plikter

    Kommunens plikter står i drikkevannsforskriften § 26.  Utfyllende informasjon og veiledning til denne paragrafen finner du i Veileder til drikkevannsforskriften, § 26 Kommunens plikter.

    Mattilsynet skal involveres. Husk å

    • sende møteplan, innkalling og agenda til regionale planforamøter til Mattilsynet

    • involvere Mattilsynet tidlig i planarbeidet, for å sikre forutsigbarhet for både planmyndighetene, tiltakshavere og plankonsulenter

    • varsle Mattilsynet ved planoppstart når kommuneplanens samfunnsdel og arealdel lages eller revideres

    • alltid varsle Mattilsynet når hovedplan eller kommunedelplan for vann lages eller revideres. 

    • sende oppstartsvarsel til Mattilsynet når reguleringsplaner lages eller endres, og drikkevannshensynet berøres 

    Mattilsynet som sektormyndighet skal høres når det søkes om dispensasjon fra kommuneplanens arealdel eller reguleringsplaner.

    Mattilsynet har innsigelsesrett 

    Hvis Mattilsynet har innvendinger mot en plan, vil vi vurdere planfaglige råd eller innsigelse i samsvar med regjeringens rundskriv H-2/14. Innsigelse kan være et aktuelt virkemiddel ved konflikt med nasjonale eller vesentlige regionale interesser. 

    Fant du det du lette etter?

    Om nettstedet

    Nyhetsbrev

    Personvern og informasjonskapsler

    Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)

    Åpne data (API)

    Om Mattilsynet

    Kontakt oss

    Ledige stillinger

    Om oss

    Varsle oss