Produsent og eksportør har begge ansvar

Enten du produserer varer selv eller kjøper varer av andre, må du sikre at alle krav for eksport er oppfylt. Slik sikrer du at eksporten går så smidig som mulig.

Publisert

Før du eksporterer, må du vite at produktet ditt har markedsadgang til det landet du ønsker å sende det til. Videre må du sørge for at alle kravene for eksport er oppfylt. Da unngår du forsinkelser og at varene blir unødig stanset eller avvist i grensekontrollen i importlandet

Regelverk

Mateksportforskriften

§ 5. Krav til produsenten

Produsenten er ansvarlig for opplysningene som danner grunnlaget for å bli listeført i et importland som har krav om listeføring. Opplysningene skal sendes til Mattilsynet i den formen som Mattilsynet bestemmer.
På det tidspunktet produsenten bekrefter at et produkt kan eksporteres til et bestemt importland, skal produksjonen og produktet oppfylle landets særkrav. Mattilsynet kan bestemme når og hvordan dette skal dokumenteres, bekreftes eller fremlegges.
Produsenten skal bekrefte at særkrav er oppfylt i form av egenerklæring dersom Mattilsynet krever en slik bekreftelse som en del av dokumentasjonen på at produktet er i henhold til særkrav.

§ 6. Krav til eksportøren

En eksportør av næringsmidler, animaliebiprodukter, fôrvarer, levende dyr og avlsprodukter skal være registrert hos Mattilsynet.
Eksportøren har ansvaret for at produktene som eksporteres, oppfyller importlandets særkrav.
Eksportøren skal bekrefte at særkrav er oppfylt i form av egenerklæring dersom Mattilsynet krever en slik bekreftelse som en del av dokumentasjonen på at produktet er i henhold til særkrav.
Se hele forskriften (lovdata.no)

Kilde: Lovdata.no