Til hovedinnhold
  • The page is not available in English. Go to English homepage
  • Drikkevannsforsyning
  • Dyr
  • Alt om dyr og dyrehold
  • Dyrehelsepersonell
  • Dyrevelferd
  • Kjæledyr, konkurransedyr og hobbydyr
  • Produksjonsdyr
  • Dyrehelse og dyresykdommer
  • Forsøksdyr
  • Jakt og vilt
  • Fisk og akvakultur
  • Alt om fisk og akvakultur
  • Brønnbåt og annan transport
  • Fiskehelse og fiskesykdommer
  • Oppdrettsanlegg
  • Rensefisk
  • Slakting av fisk
  • Eksport av levende fisk med mer
  • Kosmetikk og kroppspleieprodukter
  • Mat og drikke
  • Alt om mat og drikke
  • Eksport av mat og drikke
  • Matproduksjon
  • Merking av mat
  • Salg og servering av mat
  • Smitte frå mat og drikke
  • Råd og advarsler til forbrukere
  • Startpakke for nye matbedrifter
  • Planter og dyrking
  • Alt om planter og dyrking
  • Tømmer, trelast og treemballasje
  • Plantevernmidler
  • Produksjon og omsetning
  • Økologisk landbruk
  • Planteskadegjørere
  • Gjødsel, jord og dyrkingsmedier
  • Plantesortar
  • Genmodifiserte produkter
  • Frø, såkorn og annet planteformeringsmateriale
  • Meld fra til Mattilsynet
  • Om Mattilsynet
  • Jobbe i Mattilsynet
  • Kontakt oss
  • Skjema
  • Regelverk
  • Godkjente virksomheter
  • Veiledere
  • The page is not available in English. Go to English homepage
    1. Hjem
    2. Mat og drikke
    3. Merking av mat
    4. Ernærings- og helsepåstander
    5. Veileder om krav til merking ved bruk av ernærings- og helsepåstander
    6. Når produktnavnet i seg selv framstår som en helsepåstand

    Når produktnavnet i seg selv framstår som en helsepåstand

    Dersom et varemerke, en handelsbetegnelse eller et fantasinavn kan oppfattes som en helsepåstand, skal merkingen, pakningsutformingen eller reklamen også inneholde en beslektet godkjent helsepåstand som er i samsvar med bestemmelsene i påstandsforordningen.

    Publisert
    13.05.2026

    Eksempel – produktnavn som oppfattes som en helsepåstand

    Varemerket Hjertegod kan oppfattes som en helsepåstand på grunn av ordet «hjertegod». Dette kan bare brukes sammen med en godkjent helsepåstand om for eksempel hjertets funksjon. Påstanden «EPA og DHA bidrar til hjertets normale funksjon» er en slik godkjent påstand.

    Nærmere om sammenhengen mellom et varemerke som framstår som en ernærings- eller helsepåstand og plasseringen av den godkjente påstanden.

    Et varemerke som fremstår som en uspesifikk helsepåstand skal følges av en godkjent helsepåstand.

    I den norske oversettelsen av påstandsforordningen, står det i artikkel 1 nr. 3 at et varemerke, en handelsbetegnelse eller et fantasinavn som kan oppfattes som en ernærings- eller helsepåstand bare kan brukes hvis merkingen, pakningsutformingen eller reklamen også inneholder en beslektet ernærings- eller helsepåstand. I artikkel 10 nr. 3 om såkalte uspesifikke helsepåstander er det begrepet "følges av" som brukes.

    Begrepene «inneholder» og «følges av» regulerer hvor den ledsagende godkjente helsepåstanden skal plasseres, om enn på litt forskjellige måter. Både på engelsk (accompanied by), tysk (beigefügt ist), dansk (ledsages af) og svensk (återföljs av), er det imidlertid det samme begrepet som brukes i begge bestemmelsene.

    Ved forskjellig ordlyd i ulike offisielle språkversjoner av EØS-regelverket er det summen av det som går fram av de ulike offisielle språkversjonene som gjelder. Selv om det er brukt forskjellige begreper på norsk i de to bestemmelsene, legger vi derfor til grunn at de betyr det samme.

    Mattilsynet mener altså at begrepet inneholder her skal forstås som et krav om at den beslektede påstanden skal finnes på samme sted, altså i selve merkingen, og i nærhet til varemerket, slik det kreves ved bruk av et uspesifikt utsagn etter artikkel 10 nr. 3.

    I EU-domstolens dom C-524/18 ble det avgjort at utrykket «følges av» i tillegg til å regulere den visuelle nærheten mellom varemerket (den uspesifikke helsepåstanden) og den godkjente helsepåstanden, skal «følges av» tolkes til også å omfatte en innholdsmessig sammenheng. Det betyr at sammenhengen må være slik at den godkjente helsepåstanden fullt ut skal understøtte den uspesifikke helsepåstanden (varemerket).

    Eksempel

    Et varemerke som for eksempel «VitaLecithin» må følges av en relatert helsepåstand om lecitin. Når produktnavnet viser til en spesifikk ingrediens, lecitin i dette aktuelle eksempelet, må den godkjente helsepåstanden også gjelde lecitin.

    Nærmere om varemerker, varemerkeloven og forholdet til påstandsforordningen

    Det kommer fram av varemerkeloven § 2 at et varemerke kan bestå av alle slags tegn som er egnet til å skille en virksomhets varer eller tjenester fra andres, for eksempel ord og ordforbindelser, inkludert slagord, navn, bokstaver, tall, figurer og avbildninger, eller en vares form, utstyr eller emballasje.

    Det at et varemerke har blitt registrert av Patentstyret etter bestemmelsene i varemerkeloven, påvirker ikke bruken av dette varemerket ut fra påstandsforordningen eller annet næringsmiddelregelverk.

    En slik registrering begrenser ikke Mattilsynets (eller andre myndigheters) adgang til å gripe inn mot bruk av varemerket (eller visse elementer av det) dersom det er i strid med bestemmelsene i næringsmiddelregelverket (eller annet sektorregelverk som forvaltes av andre myndigheter).

    Når et varemerke registreres, undersøker Patentstyret hovedsakelig bare om det aktuelle merket har tilstrekkelig særpreg til å kunne registreres, jf. § 14 i varemerkeloven. Patentstyret vurderer derfor ikke om bruk av varemerket (eller av visse deler av varemerket) i merkingen av eller reklamen for næringsmidler vil kunne være i strid med bestemmelsene i næringsmiddelregelverket.

    Mattilsynets eventuelle vedtak i slike saker gjelder bare bruken av varemerket (eller nærmere bestemte elementer i varemerket), ikke selve varemerkeregistreringen etter varemerkeloven.

    Siden er en del av denne veiledningen:

    • Veileder om krav til merking ved bruk av ernærings- og helsepåstander

    Fant du det du lette etter?

    Om nettstedet

    Nyhetsbrev

    Personvern og informasjonskapsler

    Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)

    Åpne data (API)

    Om Mattilsynet

    Kontakt oss

    Ledige stillinger

    Om oss

    Varsle oss