Til hovedinnhold
  1. The page is not available in English
    English homepage
  • Drikkevannsforsyning
  • Dyr
  • Alt om dyr og dyrehold
  • Dyrehelsepersonell
  • Dyrevelferd
  • Kjæledyr, konkurransedyr og hobbydyr
  • Produksjonsdyr
  • Dyrehelse og dyresykdommer
  • Forsøksdyr
  • Jakt og vilt
  • Fisk og akvakultur
  • Alt om fisk og akvakultur
  • Brønnbåt og annan transport
  • Fiskehelse og fiskesykdommer
  • Oppdrettsanlegg
  • Rensefisk
  • Slakting av fisk
  • Eksport av levende fisk med mer
  • Kosmetikk og kroppspleieprodukter
  • Mat og drikke
  • Alt om mat og drikke
  • Eksport av mat og drikke
  • Smitte frå mat og drikke
  • Matproduksjon
  • Merking av mat
  • Salg og servering av mat
  • Råd og advarsler til forbrukere
  • Startpakke for nye matbedrifter
  • Planter og dyrking
  • Alt om planter og dyrking
  • Tømmer, trelast og treemballasje
  • Plantevernmidler
  • Produksjon og omsetning
  • Økologisk landbruk
  • Planteskadegjørere
  • Gjødsel, jord og dyrkingsmedier
  • Plantesortar
  • Genmodifiserte produkter
  • Frø, såkorn og annet planteformeringsmateriale
  • Meld fra til Mattilsynet
  • Om Mattilsynet
  • Jobbe i Mattilsynet
  • Kontakt oss
  • Skjema
  • Regelverk
  • Godkjente virksomheter
  • Veiledere
    1. The page is not available in English
      English homepage
    1. Hjem
    2. Dyr
    3. Produksjonsdyr
    4. Storfe
    5. Veileder om hold av storfe
    6. Ikke bruk kutrener uten at det er nødvendig, og bruk den forsvarlig

    Ikke bruk kutrener uten at det er nødvendig, og bruk den forsvarlig

    Det er som hoved­regel forbudt å påføre dyr smerte og ubehag ved hjelp av elektrisk strøm. Dyr skal i utgangs­punktet holdes og håndteres slik at det er unødvendig å bruke strøm.

    Publisert
    28.04.2026

    Det kan likevel være lovlig å bruke strøm dersom det alt i alt gir dyra bedre velferd, og strømmen er nødvendig for å beskytte dyra mot fare.

    Det kan også være fastsatt i forskrifter at strøm kan brukes.

    Et unntak fra forbudet mot bruk av strøm er fastsatt for kyr i melke­produksjon. Det gjelder såkalt "kutrener", som er en strøm­førende innretning til å henge opp over kyr på bås for å lære dem til å gjøre fra seg bak båsen.

    Det er ikke tillatt å bruke kutrener på andre storfe enn kyr som står bundet på bås for å produsere melk til konsum. Kyr som er syke eller i brunst, skal ikke utsettes for kutrener. Kutrener skal heller ikke brukes i tida rett før eller etter fødsel.

    Du kan bare bruke kutrener når det er nødvendig for å lære opp kua. Dersom kua allerede gjør fra seg bak båsen, skal du ikke bruke kutrener. Hvis du må bruke kutrener, skal du avslutte bruken av så snart det er klart at kua har lært det hun skal. Dersom kua ikke lærer å gjøre fra seg bak båsen ved hjelp av kutreneren, må du slutte å bruke den. Fortsatt bruk av kutrener i slike tilfeller setter kyrne i fare for unødige belastninger og er i strid med dyrevelferds­loven § 3.

    Du må vite hvordan kutreneren virker, og du må kunne justere den og lett slå den av. Andre som arbeider i fjøset skal også få opplæring i dette, slik at de kan oppdage feil og følge opp dyra på en trygg måte.

    For at kutreneren skal fungere riktig, må du stille den inn individuelt for hver ku. Sørg for at bommen ikke kommer i kontakt med kua når hun står i normal posisjon, og at hun aldri får støt når hun hviler, eter, drikker eller står rolig. Kontroller kutreneren jevnlig, helst daglig, for å sikre at den ikke har forskjøvet seg. Følg nøye med på hvordan kyrne reagerer.

    Dersom ei ku viser tegn på stress, rygger unormalt, vegrer seg for å stå i båsen eller viser endret atferd, må du justere eller slå av kutreneren umiddelbart. Du må reagere raskt slik at kua ikke får gjentatte støt på grunn av feil innstilling av utstyret eller fordi hun ikke lærer seg hvordan hun skal unngå kutreneren.

    Strømstøt er svært ubehagelig for kua og kan påføre henne smerte, stress og frykt. Forskning viser at kyr som står på bås med kutrener, har redusert evne til å legge seg naturlig, utfører mindre kroppspleie, har dårligere fruk­tbarhet og økt risiko for spene­tråkk og jur­betennelser. Vi anbefaler at du forbedrer utformingen av fjøset og rutinene for renhold i stedet for å bruke kutrener.

    Siden er en del av denne veiledningen:

    • Veileder om hold av storfe

    Fant du det du lette etter?

    Om nettstedet

    Nyhetsbrev

    Personvern og informasjonskapsler

    Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)

    Åpne data (API)

    Om Mattilsynet

    Kontakt oss

    Ledige stillinger

    Om oss

    Varsle oss