Rensefisk skal sikres god vannkvalitet og tilstrekkelig vannmengde tilpasset art, alder, utviklingstrinn, kondisjon med mer. Vannkvaliteten skal overvåkes under transport.
Publisert
Kriteriene for god vannkvalitet for de aktuelle artene skal være kartlagt. Det er avgjørende at oksygennivå, salinitet og temperatur er blant parameterne som skal overvåkes jevnlig.
Før transporten gjennomføres, skal kravene til å opprettholde god vannkvalitet under hele transporten være risikovurdert, med tilhørende beredskapsplaner i internkontrollen.
Langvarige forsinkelser, som for eksempel uforutsette trafikkforhold, kan ha store konsekvenser for vannkvaliteten under transport. Transportøren må håndtere situasjonen slik at rensefisken ikke lider unødvendig.
Nødavliving kan være nødvendig hvis god nok vannkvalitet ikke kan opprettholdes.
Beredskapsplanen skal gi oversikt over hvordan smittehygiene og fiskevelferd skal ivaretas i krisesituasjoner, og hvordan ulike situasjoner skal håndteres, for eksempel ved behov for avliving av dyrene. Hvis planen legger opp til å bruke medikamentell bedøving og avlivning, må den vise at utstyr og kompetanse til å gjennomføre dette er tilgjengelig, og hvordan.
Mattilsynet skal varsles umiddelbart ved forhold som har medført vesentlige velferdsmessige konsekvenser for fisken, herunder sykdom, skade eller svikt.
Transport skal foregå på en måte som er til minst mulig belastning for dyret. Dyr skal kun transporteres når de er i en slik tilstand at det er forsvarlig å gjennomføre hele transporten.
Transportmiddelet skal være egnet ut fra hensynet til dyrenes sikkerhet og egenart. Dyr skal ha nødvendig tilsyn og stell under transporten.
Kongen kan gi nærmere forskrifter om transport av dyr.
Forskrift om transport av akvakulturdyr §§ 10, 11, 16 og 17
§ 10. Varslingsplikt
– – –
Mattilsynet skal varsles umiddelbart ved forhold som har medført vesentlige velferdsmessige konsekvenser for fisken, herunder sykdom, skade eller svikt.
Endret ved forskrifter 29 mars 2010 nr. 490, 6 april 2022 nr. 629 (i kraft 28 april 2022).
§ 11. Forsvarlig drift, beredskapsplan og vurdering av risikofaktorer
Driften skal være smittehygienisk og fiskevelferdsmessig forsvarlig. Det skal foreligge en beredskapsplan for å ivareta smittehygiene og fiskevelferd i krisesituasjoner. Den skal gi oversikt over smittehygieniske og fiskevelferdsmessige tiltak som er aktuelle å iverksette for å forhindre og eventuelt håndtere akutte hendelser og massedød, herunder håndtering av døde akvakulturdyr, avliving av akvakulturdyr og varsling av hendelser til mottaker og Mattilsynet.
Før transport skal risikofaktorer som kan påvirke fiskevelferden og helsen til akvakulturdyr som transporteres, samt helsen til akvatiske dyr langs transportruten og på bestemmelsesstedet, vurderes.
§ 16. Vannkvalitet og vannvolum
Fisk skal sikres god vannkvalitet og tilstrekkelig vannmengde tilpasset art, alder, utviklingstrinn, kondisjon m.m.
Vannkvaliteten skal overvåkes. Innholdet av karbondioksid og totalammonium nitrogen i transportvannet skal holdes lavt. Ved transporter som varer i mer enn 2 timer skal det foretas systematisk måling av O2 , pH, salinitet og temperatur og utarbeides prosedyrer for tiltak ved fare for uheldige nivåer. Måling av pH kan erstattes med måling av CO2 . Transport av mindre mengder fisk i plastposer er unntatt fra kravet om systematiske målinger. I nærmere definerte tilfeller skal det tas ut vannprøver for analysering med hensyn på CO2 og totalammonium nitrogen. Egnede flasker for prøvetaking skal forefinnes på transportmiddelet.
Transportmidlet skal ha egnet utstyr for oksygentilsetting ved behov. Brønnbåter skal ha regulerbare ventiler for å sikre tilstrekkelig vanngjennomstrømning.
Eventuell totalgassovermetning generert av luft i rør og pumper og fra fylling av brønn, skal fjernes ved aktiv lufting før fisk overføres til transportmiddelet.
§ 17. Særlig om vannkvalitet og vannvolum i lukket system
Transport i brønnbåt med lukkete ventiler, i bil og kar, herunder også de transporter som kun tidvis skjer lukket, må planlegges slik at god vannkvalitet opprettholdes. Dette innebærer også at det må tas hensyn til hyppighet av vannskifte og mulige steder for hvor dette kan gjennomføres.
Transportenheten skal ha egnet utstyr og tilpasninger av transportsystem for å opprettholde forsvarlig vannkvalitet når vannet resirkuleres.
Ved lasting av fisk på lukket system skal det være mulig å fraskille brukt oppdrettsvann og fisk.
Ved transport av fisk med lukket system skal manøvrer som medfører plutselig hevning av pH i et transportvann med høye akkumulerte nivå av totalammonium nitrogen unngås.