Til hovedinnhold
  1. The page is not available in English
    English homepage
  • Drikkevannsforsyning
  • Dyr
  • Alt om dyr og dyrehold
  • Dyrehelsepersonell
  • Dyrevelferd
  • Kjæledyr, konkurransedyr og hobbydyr
  • Produksjonsdyr
  • Dyrehelse og dyresykdommer
  • Forsøksdyr
  • Jakt og vilt
  • Fisk og akvakultur
  • Alt om fisk og akvakultur
  • Brønnbåt og annan transport
  • Fiskehelse og fiskesykdommer
  • Oppdrettsanlegg
  • Rensefisk
  • Slakting av fisk
  • Eksport av levende fisk med mer
  • Kosmetikk og kroppspleieprodukter
  • Mat og drikke
  • Alt om mat og drikke
  • Eksport av mat og drikke
  • Smitte frå mat og drikke
  • Merking av mat
  • Salg og servering av mat
  • Råd og advarsler til forbrukere
  • Startpakke for nye matbedrifter
  • Matproduksjon
  • Planter og dyrking
  • Alt om planter og dyrking
  • Tømmer, trelast og treemballasje
  • Plantevernmidler
  • Produksjon og omsetning
  • Økologisk landbruk
  • Planteskadegjørere
  • Gjødsel, jord og dyrkingsmedier
  • Plantesortar
  • Genmodifiserte produkter
  • Frø, såkorn og annet planteformeringsmateriale
  • Meld fra til Mattilsynet
  • Om Mattilsynet
  • Jobbe i Mattilsynet
  • Kontakt oss
  • Skjema
  • Regelverk
  • Godkjente virksomheter
  • Veiledere
    1. The page is not available in English
      English homepage
    1. Hjem
    2. Mat og drikke
    3. Matproduksjon
    4. Tilsatte stoffer i mat
    5. Tilsatte vitaminer, mineraler og visse andre stoffer
    6. Hva er forskjell på innsending av opplysninger, melding og søknad?

    Hva er forskjell på innsending av opplysninger, melding og søknad?

    Det brukes ulike begreper i regelverket avhengig av om vilkårene for tilsetningen er i tråd med positivlistene eller ikke. Nedenfor finner du en forklaring på de ulike begrepene.

    Publisert
    26.06.2024

    Innsending av opplysninger

    Produkter som er tilsatt vitaminer, mineraler og/eller visse "andre stoffer" i tråd med vilkårene i forskriften, kan i utgangspunktet selges i Norge uten at dere må melde eller søke om tillatelse til tilsetningen på forhånd. I disse tilfellene har dere plikt til å sende inn visse opplysninger til Mattilsynet. Dette gjelder dersom dere er den første virksomheten som skal selge produktet i Norge. Da må dere sende inn visse opplysninger om dere selv og produktet til Mattilsynet på eget skjema. Dette er navn, postadresse, produktets navn, ingrediensliste og næringsdeklarasjon. På samme måte skal dere sende nytt skjema dersom dere endrer noe ved de innsendte opplysningene, eller dersom dere slutter å selge produktet i Norge.

    Du har plikt til å melde eller søke om tillatelse dersom tilsetningen ikke er i tråd med vilkårene  

    Dersom du skal innføre, produsere eller selge et produkt der tilsetningen ikke er i tråd med vilkårene i positivlistene, må du melde eller søke om tillatelse på eget skjema for dette, før du eventuelt kan selge produktet i Norge.

    Når skal du sende melding om tillatelse?

    Du må sende en melding til Mattilsynet dersom du skal tilsette vitaminer, mineraler eller "andre stoffer" som allerede er oppført i positivlistene i vedlegg 1 eller 3, men der tilsetningen er ikke er i tråd med vilkårene i positivlistene. Dette gjelder for eksempel dersom det ikke finnes noen passende kategori for produktet, eller det totale innholdet av stoffet etter tilsetningen er høyere enn maksimumsgrensa for samlet innhold. 

    Når skal du sende søknad om tillatelse?

    Du må sende søknad til Mattilsynet dersom du skal tilsette et nytt "annet stoff" eller en annen forbindelse av et "annet stoff" enn de som allerede er oppført i positivlisten i vedlegg 3.

    Det er ulike krav til hvilke opplysninger og hvilken dokumentasjon en melding om tilsetning av vitaminer eller mineraler og en melding eller søknad om tilsetning av visse andre stoffer skal inneholde, og ulike prosedyrer for hvordan Mattilsynet skal behandle en slik melding eller søknad, avhengig av hva tilsetningen gjelder. Kravene finner dere i vedlegg 2 og vedlegg 4 i forskriften.

    Når vi mottar en sak etter bestemmelsene i § 4, § 9 eller § 10, vil Mattilsynet gjennomføre saksbehandling.  At vi behandler saker etter § 4 eller § 9 (melding) eller § 10 (søknad) betyr i praksis det samme. Vi gjør en vurdering av mottatt informasjon og dokumentasjon og vurderer om vi skal tillate eller forby tilsetningen. Det er bare når det er risiko for menneskers helse at vi kan forby en tilsetning.

    Fant du det du lette etter?

    Om nettstedet

    Nyhetsbrev

    Personvern og informasjonskapsler

    Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)

    Åpne data (API)

    Om Mattilsynet

    Kontakt oss

    Ledige stillinger

    Om oss

    Varsle oss