Er det tillatt å erstatte noe av melkefettet med vegetabilsk fett i ost?


Publisert 15.11.2012 | Sist endret 05.04.2016

Nei. Ost er en betegnelse som er forbeholdt melkeprodukter. Melkeprodukter er definert som produkter som utelukkende er basert på melk. Det kan likevel tilsettes stoffer som er nødvendige for fremstilling av produktene, dersom disse stoffene ikke er benyttet for helt eller delvis å erstatte noen av melkens bestanddeler. Se §§ 5 og 6 i forskrift om kvalitet på melk og melkeprodukter. Næringsmidler der noe av melkefettet er erstattet med annet fett kan derfor ikke omsettes med betegnelsen ost i merkingen eller reklamen. Slike næringsmidler må omsettes med en annen betegnelse.

Forskrift om kvalitet på melk og melkeprodukter 

Fant du det du lette etter?