Rapport

Analyser av plantetoksiner i næringsmidler i 2024

Mattilsynets overvåkningsprogram for plantetoksiner i næringsmidler har i 2024 analysert hirse, sorghum, teff, krydder, urtete, valmuefrø, linfrø og matolje. Det ble påvist overskridelser av tropane alkaloider og pyrrolizidinalkaloider.

Publisert
Hva ble undersøkt?

Totalt 65 prøver ble analysert for plantetoksiner.

  • 15 prøver av hirse, sorghum og teff  
  • 8 prøver av spisskummen eller krydderblandinger med spisskummen og 7 urteteer
  • 10 valmuefrøprøver
  • 10 linfrøprøver

15 prøver av matoljer; solsikkeolje, rapsolje og tranolje

Tidsrom
2024
Hva lette vi etter?
  • Tropane alkaloider, i form av atropin og skopolamin i hirse, sorghum og teff  
  • 45 ulike pyrrolizidinalkaloider i prøver av spisskummen eller krydderblandinger med spisskummen og urteteer
  • Opiumalkaloider (sum av morfin og (0.2 x) kodein) i valmuefrø
  • Cyanogene glykosider (blåsyre) i linfrø
  • Erukasyre i solsikkeolje, rapsolje og tranolje
Hva fant vi?

Tropane alkaloider

  • Det ble påvist tropane alkaloider over grenseverdi i en av 15 prøver, som også var en overskridelser av grenseverdien (etter fratrekk for måleusikkerhet). Dette var i en sorghum/durra-mel prøve. Det ble påvist tropane alkaloider i to teffmelprøver, hvor funnene var under grenseverdi. Det ble ikke påvist tropane alkaloider i hirse.

Pyrrolizidinalkaloider

  • Det ble påvist pyrrolizidinalkaloider over grenseverdi i en av 15 prøver. Dette var en overskridelse av grenseverdien (etter fratrekk for måleusikkerhet) i en johannesurtte.  I en prøve brenneslete var det funn av pyrrolizidinalkaloider, men under grenseverdien. I de resterende urteteene, inkludert 3 fruktte, var det ikke funn av pyrrolizidinalkaloider.  I krydderblandinger med spisskummen var det ingen funn av pyrrolizidinalkaloider over grenseverdi. 

Opiumalkaloider

  • Det ble påvist opiumalkaloider i alle 10 valmuefrøprøvene. Det var en prøve med verdier av opiumalkaloider over grenseverdi, men etter at det var tatt hensyn til måleusikkerhet ble den ikke vurdert til å være en overskridelse.

Cyanogene glykosider (blåsyre)

  • Det ble påvist cyanogene glykosider i alle 10 valmuefrøprøvene. Av prøvene var det 30 % som hadde nivåer av cyanogene glykosider over grenseverdi, men etter fratrekk for måleusikkerhet ble de ikke vurdert til å være overskridelser.

Erukasyre

  • Det ble ikke påvist erukasyre i rapsolje eller i solsikkeolje, men det ble påvist lave nivåer av erukasyre i tranoljeprøver. 
Hvem utførte oppdraget?

NIBIO

Fil
Rapport_Plantetoksiner i næringsmidler 2024