Oppdrett av rensefisk (akvakultur av rensefisk)

De samme reglene for fiskehelse og fiskevelferd gjelder ved oppdrett av rensefisk som for oppdrett av annen fisk.

Publisert

Med oppdrett av rensefisk mener vi produksjon av rensefisk, enten i settefiskanlegg eller i stamfiskoppdrett. Hold av rensefisk som lusespiser kaller vi i denne veilederen "bruk av rensefisk".

Under finner du veiledning som gjelder både settefisk og stamfisk.

Dyrehelseregelverket gjelder på vanlig måte for oppdrett av både settefisk og stamfisk, se Rensefisk og dyrehelseregelverket (AHL) .

Du må ha tillatelse til oppdrett av rensefisk

Søknad om tillatelse til oppdrett av rensefisk vurderes etter forskrift om tildeling andre arter, og på vanlig måte via Fiskeridirektoratet og Fylkeskommunen.

 Mattilsynet vurderer søknaden etter dyrehelseregelverket og etableringsforskriften.

Settefisken må ha grunnleggende fysiologiske funksjoner

Rensefisk produseres for å bruke dyrenes fysiske egenskaper til nytte inn i produksjon av andre dyr. Derfor må grunnleggende fysiologiske funksjoner være til stede.

Dette gjelder for eksempel å ha og kunne bruke finner og å ha fullverdig kjevefunksjon. Finner og kjevefunksjon er en forutsetning for av fisken kan navigere bra, komme seg unna farer og spise. Disse funksjonene er også en forutsetning for å fungere som lusespiser i laksefiskmerdene.

Har ikke fisken gode nok slike funksjoner, skal den bedøves og avlives når mangler konstateres, det vil si i settefiskanlegget hvis manglene oppdages der. Eventuelt skal fisken bedøves og avlives i matfiskanlegget hvis skaden oppstår etter at rensefisken er kommet til eller satt ut i anlegget.

Avliving av rensefisk

Krav i akvakulturdriftsforskriften til oppdrett av rensefisk

Regler for rensefiskoppdrett finnes i ulike bestemmelser i akvakulturdriftsforskriften. For alt oppdrett gjelder reglene i kapittel 1 og 2. I tillegg gjelder reglene som er listet i akvakulturdriftsforskriften § 3 bokstav i). Du finner veiledning til  de fleste av disse i Bruk av settefisk .

I tillegg fins det krav som gjelder for bare produksjon av settefisk eller stamfisk, se lenger ned.

Krav i akvakulturdriftsforskriften som gjelder både stamfisk og settefisk

Generelle og særskilte krav nevnt omfattet av § 3 bokstav i 
Kapittel 2Kapittel 3
fiskehelse og fiskevelferdsmessig forsvarlig drift​​​installasjoner og produksjonsenheter
kompetanse og opplæringmetoder, installasjoner og utstyr
beredskapsplanalarm og reservesystemer
kontroll ved mottakvannkvalitet og overvåking
journalføringtetthet
smittehygiene og smitteforebyggingutsett
tilsyn med dyrene og installasjonerfôring
risikobasert helsekontrollhåndtering og stell
varslingspliktintern flytting
håndtering av død rensefiskpredatorer, alger og maneter
internkontroll og internkontrollsystemerforbud mot inngrep
 kjemiske substanser og hormoner
 fremvisning
 avliving
 å forebygge og begrense rømming

Krav i akvakulturdriftsforskriften til oppdrett av stamfisk av rensefisk (§ 3 bokstav i)

Hvis du driver med stamfisk av rensefisk, gjelder i tillegg til de generelle kravene i akvakulturdriftsforskriften som er listet opp over, krav til

  • årlig rapportering om stamfisk av rensefisk
  • helsekontroller
  • avl og reproduksjon
  • avlsfaglig kompetanse

Hvis du tar inn stamfisk i settefiskanlegg for rensefisk, må du også følge kravene til smittemessig adskilte enheter.

Krav i akvakulturdriftsforskriften til oppdrett av settefisk av rensefisk (§ 3 bokstav i)

Hvis du driver med settefisk (yngelproduksjon) av rensefisk, gjelder i tillegg til de generelle kravene i akvakulturdriftsforskriften som er listet opp over, krav til

  • produksjonsbegrensning per smittemessig atskilt enhet 
  • journalføring
  • rapportering og melding: Månedlig rapportering av settefisk
  • vanninntak
  • annen fisk i akvakulturanlegg for settefisk
  • krav til helsekontroller for fisk i settefiskanlegg