Til hovedinnhold
  1. The page is not available in English
    English homepage
  • Drikkevannsforsyning
  • Dyr
  • Alt om dyr og dyrehold
  • Dyrehelsepersonell
  • Dyrevelferd
  • Kjæledyr, konkurransedyr og hobbydyr
  • Produksjonsdyr
  • Dyrehelse og dyresykdommer
  • Forsøksdyr
  • Jakt og vilt
  • Fisk og akvakultur
  • Alt om fisk og akvakultur
  • Brønnbåt og annan transport
  • Fiskehelse og fiskesykdommer
  • Oppdrettsanlegg
  • Rensefisk
  • Slakting av fisk
  • Eksport av levende fisk med mer
  • Kosmetikk og kroppspleieprodukter
  • Mat og drikke
  • Alt om mat og drikke
  • Eksport av mat og drikke
  • Smitte frå mat og drikke
  • Matproduksjon
  • Merking av mat
  • Salg og servering av mat
  • Råd og advarsler til forbrukere
  • Startpakke for nye matbedrifter
  • Planter og dyrking
  • Alt om planter og dyrking
  • Tømmer, trelast og treemballasje
  • Plantevernmidler
  • Produksjon og omsetning
  • Økologisk landbruk
  • Planteskadegjørere
  • Gjødsel, jord og dyrkingsmedier
  • Plantesortar
  • Genmodifiserte produkter
  • Frø, såkorn og annet planteformeringsmateriale
  • Meld fra til Mattilsynet
  • Om Mattilsynet
  • Jobbe i Mattilsynet
  • Kontakt oss
  • Skjema
  • Regelverk
  • Godkjente virksomheter
  • Veiledere
    1. The page is not available in English
      English homepage
    1. Hjem
    2. Mat og drikke
    3. Merking av mat
    4. Ernærings- og helsepåstander
    5. Veileder om ernæringspåstander
    6. Hvilke ernæringspåstander er tillatt, og hva er bruksbetingelsene?
    7. Sammenlignende ernæringspåstander: påstander som viser til økt eller redusert innhold av et gitt næringsstoff
    8. Om ernæringspåstanden «redusert innhold av [næringsstoffets navn]»

    Om ernæringspåstanden «redusert innhold av [næringsstoffets navn]»

    Vilkårene for bruk av en såkalt redusertpåstand er avhengig av hvilket næringsstoff produktet har et redusert innhold av.

    Publisert
    22.09.2025

    For påstander om redusert innhold av næringsstoffer må innholdet av det aktuelle næringsstoffet i produktet være redusert med minst 30 % i forhold til andre sammenlignbare produkter.

    Vitamin eller mineral

    For påstander om redusert innhold av mikronæringsstoffer, altså vitaminer eller mineraler (unntatt natrium, som er regulert sammen med salt) skal reduksjonen være minst 10 % i forhold referanseverdiene i matinformasjonsforordningen, vedlegg XIII.

    Salt/natrium

    Dere kan bruke en påstand om redusert saltinnhold dersom saltinnholdet er redusert med minst 25 % i forhold til andre sammenlignbare produkter. Slike påstander kan også uttrykkes som redusert natriuminnhold.

    Mettet fett

    Dere kan bare bruke en påstand om redusert innhold av mettet fett dersom

    a)  summen av mettede fettsyrer og transfettsyrer i produktet er minst 30 % lavere enn summen av slike fettsyrer i et lignende produkt, og

    b)  innholdet av transfettsyrer i produktet er det samme som eller lavere enn i et lignende produkt

    Transfett

    Transfett er omfattet av definisjonen for «næringsstoffer» i artikkel 2, nr. 2, pkt. 2 i påstandsforordningen.

    Det er forbudt å omsette matvarer som inneholder mer enn 2 gram industrielt framstilt transfett per 100 g fett, jf. bestemmelsene i forordning om vitamintilsetning mv, vedlegg III, del B. Dette betyr i praksis at alle relevante næringsmidler på det norske markedet allerede har et redusert innhold av transfettsyrer, og det vil derfor, ut fra bestemmelsene i matinformasjonsforordningen artikkel 7, være villedende å bruke en «redusertpåstand» om transfett siden alle de næringsmidlene som påstanden er relevant for allerede har et redusert innhold av transfett.

    Sukker

    Dere kan bare bruke en påstand om redusert innhold av sukker dersom energiinnholdet i produktet er det samme som eller lavere enn i et lignende produkt.

    Påstander skal vise til en gunstig effekt

    Næringsstoffer som fremheves skal ha en gunstig ernæringsmessig eller helsemessig effekt. Påstanden kan derfor brukes for næringsstoffer som det er et ønske om å redusere inntaket av (for eksempel sukker, mettet fett eller salt).

    Påstander om kolesterol (for eksempel «kolesterolfri» og «lavt kolesterolinnhold») anses ikke for å ha gunstige helsemessige egenskaper, og er derfor ikke tillatt.

    Siden er en del av denne veiledningen:

    • Veileder om ernæringspåstander

    Fant du det du lette etter?

    Om nettstedet

    Nyhetsbrev

    Personvern og informasjonskapsler

    Tilgjengelighetserklæring (uustatus.no)

    Åpne data (API)

    Om Mattilsynet

    Kontakt oss

    Ledige stillinger

    Om oss

    Varsle oss