Til hovedinnhold
Søk

Fugl som hobby

Hvis du holder fugler, må du følge regler som skal hindre smitte. Reglene er ulike for ulike typer fuglehold. Mange som har fugl som hobby, skal følge reglene for fugler i fangenskap, som du finner på denne siden. 

Status Fugleinfluensa og Newcastlesyke

Fugleinfluensa
Det er påvist fugleinfluensa på fugler i en park i Kristiansund og i et fuglehold i Kvinnherad kommune. Mattilsynet har innført restriksjonssoner med en rekke tiltak for å forebygge smittespredning av fugleinfluensa i områdene rundt fugleholdene med utbrudd.

I tillegg er det restriksjoner for alle som har dyrehold med fugl i åtte kommuner i Rogaland.

Newcastlesyke
Det er ikke funnet flere smittetilfeller av Newcastlesyke. Mattilsynet opphevet alle restriksjoner 21. mars.

Oppdatert

Meld fra om smittsom dyresykdom

Ring Mattilsynet på telefon 22 40 00 00 ved mistanke om, eller påvisning av, alvorlig smittsom dyresykdom.

Hvis du har kontaktet praktiserende veterinær, vil veterinæren melde fra til Mattilsynet. I så fall trenger du ikke kontakte oss selv.